Microchip AT24C04A-10PI-1.8
Microchip AT24C04A-10PI-1.8
Microchip AT24C04A-10PI-1.8
Manufacturer No:
AT24C04A-10PI-1.8
Manufacturer:
Microchip
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
Memory IC AT24C04
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
AT24C04A-10PI-1.8 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
  • 8-PDIP
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Technology
  • EEPROM
  • Voltage - Supply
  • 1.8V~5.5V
  • Base Part Number
  • AT24C04
  • Type
  • Parameter
  • Memory Size
  • 4Kb 512 x 8
  • Memory Type
  • Non-Volatile
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • Access Time
  • 900ns
  • Memory Format
  • EEPROM
  • Memory Interface
  • I2C
  • Write Cycle Time - Word, Page
  • 5ms
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C04A-10PI-1.8.
AT24C04A-10PI-1.8 Overview
A Non-Volatile-type memory can be classified as the memory type of this device. In addition, memory ics is available in a Tube case as well. Embedded in the 8-DIP (0.300, 7.62mm) case, memory ics is a single file. On the chip, there is an 4Kb 512 x 8 memory, which is the size of the chip's memory. There is a EEPROM-format memory used in this device, which is the memory format used by mainstream devices. Featuring an extended operating temperature range of -40°C~85°C TA, this device allows it to be used in a variety of demanding applications. The device is capable of handling a supply voltage of 1.8V~5.5V volts. The recommended mounting type for memory ics is Through Hole. A clock frequency rotation within 400kHz is used for the ic memory chip to rotate data. Similar parts are frequently selected using the ic memory chip's base part number, AT24C04.
AT24C04A-10PI-1.8 Features
Package / Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm)