VBsemi APT30N60BC6-VB
VBsemi APT30N60BC6-VB
Manufacturer No:
APT30N60BC6-VB
Manufacturer:
VBsemi
Package:
Description:
650V 47A 60mΩ@10V 415W 4V@250uA TO-247AC Single FETs, MOSFETs RoHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
APT30N60BC6-VB Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • TO-247AC
  • Drain to Source Voltage
  • 650V
  • Current - Continuous Drain(Id)
  • 47A
  • RDS(on)
  • 60mΩ@10V
  • Pd - Power Dissipation
  • 415W
  • Gate Threshold Voltage (Vgs(th))
  • 4V@250uA
  • Type
  • N-Channel
  • Output Capacitance(Coss)
  • 251pF
  • Input Capacitance(Ciss)
  • 251pF
  • Operating Junction Temperature Range
  • -55℃~+150℃
  • Parameter
  • Gate Charge(Qg)
  • 273nC@10V