Microchip APA600-PQ208
Microchip APA600-PQ208
Microchip APA600-PQ208
Manufacturer No:
APA600-PQ208
Manufacturer:
Microchip
Package:
208-BFQFP
Description:
2.5V V FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
APA600-PQ208 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 208-BFQFP
  • Number of Pins
  • 208
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • ProASICPLUS
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 208
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.3V~2.7V
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip APA600-PQ208.
APA600-PQ208 Overview
This package is included in the 208-BFQFP package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. 2.5V volts power it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 2.3V~2.7V . An FPGA belonging to the ProASICPLUS series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~70°C TA at all times. With this device, you will be able to make use of 158 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 208. This device is equipped with 129024 RAM bits in terms of its RAM si129024e. Parts related to this part can be found using its base part number APA600. During the configuration of this FPGA module, the RAM si15.8kBe reaches 15.8kB to ensure that the program runs normally. The device is designed with 208 pins in total. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 2.5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. It is powered by a 2.52.5/3.3V battery, which can be purchased separately. Fpga semiconductor is made up of 600000 gates as fpga semiconductors basic building block. A total of 21504 registers are used for storing and transferring data between them. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 180MHz.
APA600-PQ208 Features
158 I/Os
Up to 129024 RAM bits
208 LABs/CLBs
21504 registers
Operating from a frequency of 180MHz