Microchip APA150-PQ208
Microchip APA150-PQ208
Microchip APA150-PQ208
Manufacturer No:
APA150-PQ208
Manufacturer:
Microchip
Package:
208-BFQFP
Description:
2.5V V FPGAs ProASICPLUS Series 180MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
APA150-PQ208 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 208-BFQFP
  • Number of Pins
  • 208
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • ProASICPLUS
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 208
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.3V~2.7V
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip APA150-PQ208.
APA150-PQ208 Overview
In the 208-BFQFP package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 158 I/O ports for more coherent data transfer. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 2.5V volts is required. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 2.3V~2.7V-volt supply voltage required for the device to operate. The ProASICPLUS Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~70°C TA when operating. A total of 158 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 208 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 36864 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number APA150, which is its base part number. It is crucial that the RAM si4.5kBe of this FPGA module reaches 4.5kB so that the program can run normally. In order to make it work, 208 pins have been designed. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 2.5V. There is a 2.52.5/3.3V power supply that is required to operate it. There are 150000 gates in its basic building block. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 6144 different registers. The high efficiency of this device is provided by its 180MHz-frequency operation.
APA150-PQ208 Features
158 I/Os
Up to 36864 RAM bits
208 LABs/CLBs
6144 registers
Operating from a frequency of 180MHz