Microchip AFS1500-FGG676I
Microchip AFS1500-FGG676I
Microchip AFS1500-FGG676I
Manufacturer No:
AFS1500-FGG676I
Manufacturer:
Microchip
Package:
676-BGA
Description:
1.5V V FPGAs Fusion® Series 1.0989GHz MHz 676-BGA 1mm mm 676
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
AFS1500-FGG676I Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 676-BGA
  • Number of Pins
  • 676
  • Weight
  • 400.011771mg
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Fusion®
  • Type
  • Parameter
  • Published
  • 2013
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 676
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 1.425V~1.575V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AFS1500-FGG676I.
AFS1500-FGG676I Overview
A 676-BGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 252 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Fusion® series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 676 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 276480. Related parts can be found by using its base part number AFS1500. The FPGA module's RAM si33.8kBe reaches 33.8kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 676 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 1500000 gates that are included in it. As a result, there are 38400 registers which are used to store and transfer data. This device operates at a frequency of 1.0989GHz in order to provide high efficiency.
AFS1500-FGG676I Features
252 I/Os
Up to 276480 RAM bits
676 LABs/CLBs
38400 registers
Operating from a frequency of 1.0989GHz