Microchip AFS1500-FGG676
Microchip AFS1500-FGG676
Microchip AFS1500-FGG676
Manufacturer No:
AFS1500-FGG676
Manufacturer:
Microchip
Package:
676-BGA
Description:
1.5V V FPGAs Fusion® Series 1.0989GHz MHz 676-BGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
AFS1500-FGG676 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 676-BGA
  • Number of Pins
  • 676
  • Supplier Device Package
  • 676-FBGA (27x27)
  • Weight
  • 400.011771mg
  • Operating Temperature
  • 0°C~85°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Type
  • Parameter
  • Series
  • Fusion®
  • Published
  • 2013
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Voltage - Supply
  • 1.425V~1.575V
  • Frequency
  • 1.0989GHz
  • Base Part Number
  • AFS1500
  • Operating Supply Voltage
  • 1.5V
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AFS1500-FGG676.
AFS1500-FGG676 Overview
There is a 676-BGA package that includes this component. 252 I/Os are available for transferring data more efficiently. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.425V~1.575V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Fusion® series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. There are 276480 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number AFS1500. There is a maximum RAM si33.8kBe of 33.8kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 676 pins that are designed for it. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 1.5V supply voltage. This module is capable of operating at a maximum temperature of 70°C. 0°C should be higher than the operating temperature. There are 1500000 gates that make up its basic building block. During the process of storing and transferring data, 38400 registers are used. With a frequency of 1.0989GHz, it delivers high efficiency. The maximum supply voltage it supports is 1.575V. With a minimum supply voltage of 1.425V, it is able to function. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 1.0989GHz. There is a device package provided by 676-FBGA (27x27) as its supplier.
AFS1500-FGG676 Features
252 I/Os
Up to 276480 RAM bits
676 LABs/CLBs
70°C gates
38400 registers
Operating from a frequency of 1.0989GHz