ADI ADP2107ACPZ-3.3-R7
ADI ADP2107ACPZ-3.3-R7
ADI ADP2107ACPZ-3.3-R7
Manufacturer No:
ADP2107ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
ADI
Package:
16-VQFN Exposed Pad, CSP
Description:
16 Terminals 2.7V 16-Pin ADP2107 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.2MHz Tape & Reel (TR) 16-VQFN Exposed Pad, CSP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ADP2107ACPZ-3.3-R7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 16-VQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
  • 16
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 16
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATES IN PULSE FREQUENCY MODULATION CONTROL SCHEME
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI ADP2107ACPZ-3.3-R7.
ADP2107ACPZ-3.3-R7 Overview
For optimal performance, this voltage regulator uses the Tape & Reel (TR) package. In this voltage regulator, there are 16 terminations. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the 16-VQFN Exposed Pad, CSP package. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. As long as its operating temperature is -40°C~125°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. There is a switching frequency of 1.2MHz for this voltage regulator 12v. Input voltage 2.7V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. The maximum input voltage of this voltage regulator 12v is 5.5V. As a result of the 260 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 3.6V for the purposes of operation. Listed under the subcategory of Switching Regulator or Controllers is this voltage regulator 12v. As part of the ADP2107 series of regulators, the voltage regulators can be found. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 3.3V volts. The switching regulator operation is carried out by 16 pins. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 800mVV. Switching regulator has a maximum output current of 2A A, which is sufficient to meet the requirements of operation. There is a maximum output voltage of 3.3V from this voltage regulator 12v. In addition to adding efficiency and stability to the harley voltage regulator, the ALSO OPERATES IN PULSE FREQUENCY MODULATION CONTROL SCHEME feature brings even greater benefits. The DC-DC switching regulator runs on a 30?A supply current.
ADP2107ACPZ-3.3-R7 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
16 pins