ADI ADP2107ACPZ-1.8-R7
ADI ADP2107ACPZ-1.8-R7
ADI ADP2107ACPZ-1.8-R7
Manufacturer No:
ADP2107ACPZ-1.8-R7
Manufacturer:
ADI
Package:
16-VQFN Exposed Pad, CSP
Description:
16 Terminals 2.7V 16-Pin ADP2107 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.2MHz Tape & Reel (TR) 16-VQFN Exposed Pad, CSP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ADP2107ACPZ-1.8-R7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 16-VQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
  • 16
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 16
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATES IN PULSE FREQUENCY MODULATION CONTROL SCHEME
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI ADP2107ACPZ-1.8-R7.
ADP2107ACPZ-1.8-R7 Overview
Using the Tape & Reel (TR) package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. A voltage regulator consists of 16 terminations. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. There is a 16-VQFN Exposed Pad, CSP package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 1.2MHz. Regulator 2.7V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 2.7V. Voltage regulator's input voltage can reach 5.5V. A regulator with this 260 peak reflow temperature is essentially indestructible. For operation, switching regulator requires a nominal input voltage of 3.6V. There is a subcategory of this regulator voltage called Switching Regulator or Controllers. ADP2107 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. Voltage regulator is capable of giving voltage at 1.8V volts. In order to operate voltage regulator, 16 pins are required. This voltage regulator 12v should be configured with an output voltage that is at least 800mV. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 2A A. Using this voltage regulator 12v, you will be able to get the maximum output voltage of 3.3V. This harley voltage regulator is more efficient and stable due to its ALSO OPERATES IN PULSE FREQUENCY MODULATION CONTROL SCHEME feature. A 30μA supply current is required to power this voltage regulator.
ADP2107ACPZ-1.8-R7 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
16 pins