ADI ADP150ACBZ-3.3-R7
Manufacturer No:
ADP150ACBZ-3.3-R7
Manufacturer:
Package:
4-WFBGA, WLCSP
Description:
Enable Fixed ADP150 PMIC 4 4-WFBGA, WLCSP
ADP150ACBZ-3.3-R7 Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
- Factory Lead Time
- 8 Weeks
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 4-WFBGA, WLCSP
- Surface Mount
- YES
- Number of Pins
- 4
- Operating Temperature
- -40°C~125°C
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- JESD-609 Code
- e1
- Pbfree Code
- no
- Type
- Parameter
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 1 (Unlimited)
- Number of Terminations
- 4
- ECCN Code
- EAR99
- Terminal Finish
- TIN SILVER COPPER
- Subcategory
- Other Regulators
- Packing Method
- TR
- Technology
- CMOS
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI ADP150ACBZ-3.3-R7.
Datasheets:
Design Resources:
PCN Packaging:
ConflictMineralStatement:
ADP150ACBZ-3.3-R7 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 4-WFBGA, WLCSP case. On the Linear IC itself, there are 4 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There are a total of 4 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 4 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is ADP150. In this case, we have a typical Other Regulators component. TR is the way in which the voltage regulator IC is packed. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 150mA. It operates in the 10?A Quiescent Current state. The supply current to the IC voltage regulator is set to 10?A.
ADP150ACBZ-3.3-R7 Features
105mV dropout voltage