ADI ADN2841ACPZ-32
ADI ADN2841ACPZ-32
ADI ADN2841ACPZ-32
Manufacturer No:
ADN2841ACPZ-32
Manufacturer:
ADI
Package:
32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Description:
5V 0.5mm PMIC ADN2841 32 Pin 5V 32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ADN2841ACPZ-32 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 32-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
  • 32
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tray
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 32
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Laser Diode Driver
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Display Drivers
  • Voltage - Supply
  • 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
ADN2841ACPZ-32 Overview
Packaged according to specifications set forth by Tray.Low package costs make the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP popular in the electronics industry.This product is Type Laser Diode Driver qualified for applications in standard grade.Data is transmitted via 1 channels.A 4.5V~5.5V Supply Voltage is provided so that normal operation can be ensured.PCB mounting is done by using the Surface Mount command.The system operates with a temperature of -40°C~85°C to meet efficiency requirements.Using Base Part Number ADN2841, you can find related parts to that part.The terminations are set to 32.It is powered by the Supply Voltage of 5V.The 32 pins allow specific applications to be carried out on it.There is no additional charge for the Surface Mount mount.In essence, it's a laser driver with 32-pins.Using the 50mA supply voltage, it is ideal for a wide variety of applications.Within the Subcategory Display Drivers, it is located under Display Drivers.It is possible to achieve a fast and stable operation when an Operating Supply Voltage of 5V is provided.It is possible to maintain high efficiency across the entire range of loads with the Power Supplies of 5V.
ADN2841ACPZ-32 Features
Supplied in the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package
Operating temperature of -40°C~85°C
Operating supply current of 50mA
Operating supply voltage of 5V
Power supplies of 5V