Analog Devices Inc. ADM7171ACPZ-1.3-R7
Manufacturer No:
ADM7171ACPZ-1.3-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
IC REG LINEAR 1.3V 1A 8-LFCSP-WD.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-LFCSP-WD (3x3)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ADM7171ACPZ-1.3-R7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Analog Devices Inc.
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 10 Weeks
  • Control Features
  • Enable, Soft Start
  • Current - Output
  • 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 2 mA
  • Current - Supply (Max)
  • 6.3 mA
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Type
  • Parameter
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • Package / Case
  • 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature
  • Supplier Device Package
  • 8-LFCSP-WD (3x3)
  • Voltage - Input (Max)
  • 6.5V