ADI ADG1608BCPZ-REEL7
ADI ADG1608BCPZ-REEL7
ADI ADG1608BCPZ-REEL7
Manufacturer No:
ADG1608BCPZ-REEL7
Manufacturer:
ADI
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Description:
94ns, 93ns 4.5Ohm QUAD Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1608 16 Pins 100pA 5V 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ADG1608BCPZ-REEL7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
  • 16 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 16
  • Turn Off Delay Time
  • 113 ns
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 16
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 4.5Ohm
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
  • 3.6mW
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI ADG1608BCPZ-REEL7.
Product Description:
Features:
  • High-channel-count multiplexing with 8 channels
  • Low on-state resistance of 0.12Ω
  • Low off-state isolation of 64 dB
  • Low charge injection of 29pC
  • Low leakage current of 100pA
  • Operating temperature range of -40°C to 125°C
  • Dual supply voltage range of 3.3V to 16V
  • Single supply voltage range of 3.3V to 12V
  • Low power dissipation of 3.6mW
Applications:
  • Primary applications: Medical devices, industrial control systems, and automotive systems
  • Secondary applications: Aerospace, defense, and consumer electronics
Alternative Parts:
  • ADG1608 (base part number)
  • Other analog multiplexers from Analog Devices Inc.
Embedded Modules:
FAQs:
Q: What is the maximum power dissipation of the ADG1608BCPZ-REEL7? A: The maximum power dissipation is 3.6mW.
Q: What is the on-state resistance of the ADG1608BCPZ-REEL7? A: The on-state resistance is 0.12Ω.