ADI ADG1209YRZ-REEL7
ADI ADG1209YRZ-REEL7
ADI ADG1209YRZ-REEL7
Manufacturer No:
ADG1209YRZ-REEL7
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
95ns, 100ns SP4T 200Ohm Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1209 16 Pins 100pA 15V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ADG1209YRZ-REEL7 Information
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Resistance
  • 200Ohm
  • Max Power Dissipation
  • 4.8mW
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
ADG1209YRZ-REEL7 Overview
Shipping overseas is convenient due to the electrical component's packing in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width). This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. Multiplexers like this are mounted in the Surface Mount position. Multiplexers and demultiplexers have a number of circuits 4:1. Operational temperature extended around -40°C~125°C TA. 16 terminations have been made so far. Due to its 4 channels, the electrical component produces high-quality output. When a voltage supply of 15V is used, the electronic component should be turned on and run. It is injected into the electrical part body with 16 pins. Multiplexers built on a SP4T switching circuit are built. It consists of 2 circuits. Try searching for the analog switch ic with ADG1209 if you are looking for variants. As far as internal resistance is concerned, it has 200Ohm. To find out what the functions of 16 pins are, please refer to their datasheets. Users shouldn't supply more than 16.5V voltage to the switch device. An effective Dual, Single supply digital multiplexer. It is recommended that the electrical component receives a voltage of 5V. This digital switch can be operated with a current of 220?A. Despite this switch's dual supply capability, its voltage should not exceed 16.5V. When using dual power supplies, you should attach at least 5V. Operating voltages range from 12V. The 8 inputs need to be operated in order to work. 550MHz-bandwidths can be used to transfer data between multiplexers.
ADG1209YRZ-REEL7 Features
4 Channels
Switch Circuit: SP4T
220?A Supply Current
Bandwidth: 550MHz