ADI ADG1208YRZ-REEL7
ADI ADG1208YRZ-REEL7
ADI ADG1208YRZ-REEL7
Manufacturer No:
ADG1208YRZ-REEL7
Manufacturer:
ADI
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
95ns, 100ns 200Ohm Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1208 16 Pins 100pA 15V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ADG1208YRZ-REEL7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 16
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 16
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 200Ohm
  • Max Power Dissipation
  • 4.7mW
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
ADG1208YRZ-REEL7 Overview
This electronic part is conveniently packaged in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), making it easy to ship abroad. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). A switch device like this is mounted in Surface Mount. 8:1 is the ratio of multiplexer to demultiplexer circuits. An extended operating temperature of -40°C~125°C TA degrees Celsius. In total, there have been 16 terminations. A 8 channel electronic part produces high-quality output. A 15V voltage supply should turn on and run the electronic component. An injection of 16 pins is performed into the body of the electrical component. 1 circuits are used in this analogue multiplexer. Try searching for ADG1208 variants of the analog switch ic. Analog switches have 200Ohm internal resistance. To find out what the 16 pins do, please refer to the datasheets. Users should never supply a voltage higher than 16.5V to a switch device. Analog switch ics with Dual, Single supply type are cost-effective. There should be 5V voltage fed to the electrical part below 5V. It would be sufficient to run this analogue multiplexer with 220?A current. For this switch device, it is feasible to have two supplies. However, the voltage should not exceed 16.5V. The voltage should be at least 5V if you are using dual power supplies. Operating voltages of 12V are compatible with the electrical part. In 550MHz-bandwidths, data can be transferred.
ADG1208YRZ-REEL7 Features
8 Channels
220?A Supply Current
Bandwidth: 550MHz