ADI AD844JRZ-16
ADI AD844JRZ-16
ADI AD844JRZ-16
Manufacturer No:
AD844JRZ-16
Manufacturer:
ADI
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
1 Channels 80mA per Channel 200nA 100 dB Instrumentational OP Amps 0.4?A 15V ±4.5V~18V AD844 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AD844JRZ-16 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 16
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 16
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Subcategory
  • Operational Amplifier
  • Max Power Dissipation
  • 1.1W
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI AD844JRZ-16.
AD844JRZ-16 Overview
In order to protect the op amps, a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tube cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 16. It consists of a total of 16 pins in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 15V battery. A type of Operational Amplifier buffer op amp is what this device is specifically, to be more precise. It has 16 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 50?V. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than 0°C~70°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 6.5mA and 10 . Maintain 1dB as the voltage gain. Buffer op amp is equipped with 1 channels on the device. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 15V. There is an 6.5mA quiescent current in linear amplifier.
AD844JRZ-16 Features
16 Pins
supply voltage of 15V