ADI AD8402ARZ50
ADI AD8402ARZ50
ADI AD8402ARZ50
Manufacturer No:
AD8402ARZ50
Manufacturer:
ADI
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
14 Terminations 3V 14 Pin AD8402 Digital Potentiometers SPI 256 Positions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AD8402ARZ50 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 14
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tube
  • Tolerance
  • ±30%
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 500 ppm/°C
  • Resistance
  • 50kOhm
  • Number of Positions
  • 256
  • Technology
  • CMOS
AD8402ARZ50 Overview
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The number of positions is 256.There are 14 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 14 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.A member of the family AD8402 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 14 pins.A supply voltage of 5.5V conducts the potentiometer.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.The supply current needs to be operated in the range of 10nA.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 900?A.Quiescent current is consumed at 10nA.In order to transfer data, there is 5MHz bandwidth available.
AD8402ARZ50 Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V