ADI AD7224KRZ-18
ADI AD7224KRZ-18
ADI AD7224KRZ-18
Manufacturer No:
AD7224KRZ-18
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
75mW μW 2.5 V/μs V/μs 11V V DAC Voltage - Buffered Surface Mount R-2R R 1 B B 2.35mm μm 7.6mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AD7224KRZ-18 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 18
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tube
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
  • 75mW
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
AD7224KRZ-18 Overview
In the 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, you will find it. In order to operate it, a voltage supply of 15V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~85°C when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tube for the sake of space saving. 18 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number AD7224, which is its base part number. In order to make it work, 18 pins have been designed. Its flexibility is fully utili15Ved when operated with a supply voltage of 15V. With a total of 18 pins, it is equipped with a high level of security. It can accept a maximum voltage of 15.75V volts as a supply voltage. A minimal supply voltage of 14.25V is required for it to operate.
AD7224KRZ-18 Features
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
18 pin count
18 pins
Minimal input voltage of 2V