Analog Devices Inc. AD5245BRJZ10-R2
Manufacturer No:
AD5245BRJZ10-R2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
SOT-23-8
Description:
IC DGT POT 10KOHM 256TAP SOT23-8.Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface SOT-23-8
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
AD5245BRJZ10-R2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Analog Devices Inc.
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 10 Weeks
  • Configuration
  • Potentiometer
  • DigiKey Programmable
  • Not Verified
  • Features
  • Selectable Address
  • Interface
  • I2C
  • Memory Type
  • Volatile
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Circuits
  • 1
  • Number of Taps
  • 256
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
  • SOT-23-8
  • Resistance (Ohms)
  • 10k
  • Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)
  • 50
  • Supplier Device Package
  • Taper
  • Linear
  • Temperature Coefficient (Typ)
  • 45ppm/°C