MURATA ACA-20PC-2-DC1-RL-C
MURATA ACA-20PC-2-DC1-RL-C
MURATA ACA-20PC-2-DC1-RL-C
Manufacturer No:
ACA-20PC-2-DC1-RL-C
Manufacturer:
MURATA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ACA-20PC-2-DC1-RL-C Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Panel
  • Mounting Type
  • Panel Mount - Bezel
  • Weight
  • 0.068lb 30.84g
  • Operating Temperature
  • 0°C~60°C
  • Series
  • ACA-20PC
  • Feature
  • Built In Current Transformer (Primary)
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Termination
  • Screw
  • Type
  • Parameter
  • Current (Ammeter)
  • Max Operating Temperature
  • 60°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Voltage - Supply
  • 4.75V~40VDC
  • Termination Style
  • Screw Terminal
  • Panel Cutout Dimensions
  • Rectangular - 33.93mm x 21.29mm
  • Operating Supply Current
  • 8mA
  • Display Type
  • LED - Red Characters
  • Input Current
  • 20A