Microchip A42MX16-FTQ176
Microchip A42MX16-FTQ176
Microchip A42MX16-FTQ176
Manufacturer No:
A42MX16-FTQ176
Manufacturer:
Microchip
Package:
TQFP
Description:
5V V FPGAs TQFP 0.5mm mm 176
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
A42MX16-FTQ176 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TQFP
  • Number of Pins
  • 176
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 176
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Type
  • Parameter
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATE AT 5.0V SUPPLY
  • Subcategory
  • Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Number of Outputs
  • 140
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip A42MX16-FTQ176.
A42MX16-FTQ176 Overview
A TQFP package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 140 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 3.3V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. In order to make this device as versatile as possible, there are 140 different outputs included. As a whole, it has 176 terminations. 176 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. As far as the maximum operating temperature of this module is concerned, it reaches 70°C. Operating temperatures should exceed 0°C. Among its basic building blocks, there are 24000 gates that are included in it. 608 logic blocks (LABs) make up its basic building blocks. As a result, there are 928 registers which are used to store and transfer data. In its architecture, there are 608 CLB modules. A maximum voltage of 5.25V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 3V, it is able to work properly. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 1232 logic cells. This FPGA has a maximum frequency of around 103MHz, which is not too high. A feature of this system is also called ALSO OPERATE AT 5.0V SUPPLY, which gives it a unique characteristic.
A42MX16-FTQ176 Features
140 I/Os
176 LABs/CLBs
70°C gates