Renesas 9FGP204BKLFT
Renesas 9FGP204BKLFT
Renesas 9FGP204BKLFT
Manufacturer No:
9FGP204BKLFT
Manufacturer:
Renesas
Package:
Description:
3.3V V 6mm mm Application Specific Timer 6mm mm 0.5mm mm 6mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
9FGP204BKLFT Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 7 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 40
  • Packaging
  • Tape & Reel
  • Published
  • 2011
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 40
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • Clock Generators
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 3.3V
9FGP204BKLFT Overview
The Tape & Reel package contains it. Clock program contains 40 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. There are CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs in this device. The device has 1. normaloperation has a frequency of 400MHz. The part has been published 2011 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 40 pins on the device. There are 40 pins on it. A minimum working temperature of 0°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 70°C. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 3.3V volts. This device belongs to the Clock Generators family. There is the ability to maintain 14 outputs on the device. In terms of supply voltage, this part is used under 3.465V. A supply voltage greater than 3.135V must be maintained on the device. Supply current can be operated at 204mA. There are 3 elements in total.
9FGP204BKLFT Features
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
with 40 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V