Renesas 8N4SV76BC-0025CDI8
Renesas 8N4SV76BC-0025CDI8
Renesas 8N4SV76BC-0025CDI8
Manufacturer No:
8N4SV76BC-0025CDI8
Manufacturer:
Renesas
Package:
6-CLCC
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock® NG Series IDT8N4SV76BC 25MHz 6-CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
8N4SV76BC-0025CDI8 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 6-CLCC
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • FemtoClock® NG
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • VCXO
  • Voltage - Supply
  • 2.375V~2.625V
  • Frequency
  • 25MHz
  • Parameter
  • Base Part Number
  • IDT8N4SV76BC
  • Current - Supply
  • 136mA
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 8N4SV76BC-0025CDI8.
8N4SV76BC-0025CDI8 Overview
In the packaging, the clock timer is enclosed with the 6-CLCC code on the back. 25MHz is set as the frequency of the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Amounts of Surface Mount are recommended.The programmable timer can supply a voltage of 2.375V~2.625V.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 136mA. The FemtoClock® NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N4SV76BC.
8N4SV76BC-0025CDI8 Features
Operate frequency at 25MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply?136mA