Renesas 8N4SV75AC-0100CDI
Renesas 8N4SV75AC-0100CDI
Renesas 8N4SV75AC-0100CDI
Manufacturer No:
8N4SV75AC-0100CDI
Manufacturer:
Renesas
Package:
6-CLCC
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock® NG Series IDT8N4SV75AC 100MHz 6-CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
8N4SV75AC-0100CDI Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 6-CLCC
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • FemtoClock® NG
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • VCXO
  • Voltage - Supply
  • 3.135V~3.465V
  • Frequency
  • 100MHz
  • Parameter
  • Base Part Number
  • IDT8N4SV75AC
  • Current - Supply
  • 140mA
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 8N4SV75AC-0100CDI.
8N4SV75AC-0100CDI Overview
The timer clock is suitable for 6-CLCC package. The programmable timer's frequency is set to 100MHz. It is used to pack in Tray case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 3.135V~3.465V. The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 140mA. The FemtoClock® NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N4SV75AC.
8N4SV75AC-0100CDI Features
Operate frequency at 100MHz
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:140mA