Renesas 8N4QV01LG-0155CDI8
Renesas 8N4QV01LG-0155CDI8
Renesas 8N4QV01LG-0155CDI8
Manufacturer No:
8N4QV01LG-0155CDI8
Manufacturer:
Renesas
Package:
CLCC
Description:
LVDS Programmable Timers 83.33MHz CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
8N4QV01LG-0155CDI8 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • CLCC
  • Number of Pins
  • 10
  • Packaging
  • Tape & Reel
  • Published
  • 2007
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • HTS Code
  • Frequency
  • 83.33MHz
  • Type
  • Parameter
  • Frequency Stability
  • 20 ppm
  • Operating Supply Voltage
  • 2.5V
  • Operating Supply Current
  • 155mA
  • Oscillator Type
  • LVDS
  • Frequency Tolerance
  • 0.001%
  • Radiation Hardening
  • No
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 8N4QV01LG-0155CDI8.
8N4QV01LG-0155CDI8 Overview
A CLCC-shaped packaging surrounds the digital timer. There is 83.33MHz frequency set on the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel case. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 155mA voltage. The minimum operating temperature of the chip must not be lower than -40°C. It's best to use the timer clock when the temperature is below 85°C. The types of oscillator includes LVDS. The timer clock contains 10 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 2.5V voltage. The digital timer has a frequency tolerance value of 0.001%.
8N4QV01LG-0155CDI8 Features
Operate frequency at 83.33MHz
Package / Case: Tape & Reel
Max Operating temperature at -40°C