Renesas 8N4QV01FG-0050CDI
Renesas 8N4QV01FG-0050CDI
Renesas 8N4QV01FG-0050CDI
Manufacturer No:
8N4QV01FG-0050CDI
Manufacturer:
Renesas
Package:
CLCC
Description:
LVDS Programmable Timers 669.3266MHz CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
8N4QV01FG-0050CDI Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • CLCC
  • Number of Pins
  • 10
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2007
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • HTS Code
  • Frequency
  • 669.3266MHz
  • Type
  • Parameter
  • Frequency Stability
  • 50 ppm
  • Operating Supply Voltage
  • 2.5V
  • Operating Supply Current
  • 155mA
  • Oscillator Type
  • LVDS
  • Frequency Tolerance
  • 0.001%
  • Radiation Hardening
  • No
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 8N4QV01FG-0050CDI.
8N4QV01FG-0050CDI Overview
It is enclosed in the CLCC packaging along with the digital timer. Ensure that the programmable timer's frequency is set to 669.3266MHz.It is used to pack in Bulk case. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 155mA voltage. The minimum operating temperature of the chip must not be lower than -40°C. It's best to use the timer clock when the temperature is below 85°C. The types of oscillator includes LVDS. The timer clock contains 10 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 2.5V voltage. The digital timer has a frequency tolerance value of 0.001%.
8N4QV01FG-0050CDI Features
Operate frequency at 669.3266MHz
Package / Case: Bulk
Max Operating temperature at -40°C