Renesas 8N3SV76EC-0131CDI
Renesas 8N3SV76EC-0131CDI
Renesas 8N3SV76EC-0131CDI
Manufacturer No:
8N3SV76EC-0131CDI
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock® NG Series IDT8N3SV76EC 114.285MHz 6-CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
8N3SV76EC-0131CDI Information
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Voltage - Supply
  • 3.135V~3.465V
  • Frequency
  • 114.285MHz
  • Parameter
  • Base Part Number
  • IDT8N3SV76EC
  • Current - Supply
  • 130mA
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
8N3SV76EC-0131CDI Overview
In the packaging with the 6-CLCC, there is a programmable timer enclosed in the package. In this case, the programmable timer's frequency is set to 114.285MHz.It is used to pack in Tray case. In this case, the mounting type should be Surface Mount.Programmable timers can provide 3.135V~3.465V voltages.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 130mA. The FemtoClock® NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N3SV76EC.
8N3SV76EC-0131CDI Features
Operate frequency at 114.285MHz
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply?130mA