Renesas 8N3SV75FC-0025CDI
Renesas 8N3SV75FC-0025CDI
Renesas 8N3SV75FC-0025CDI
Manufacturer No:
8N3SV75FC-0025CDI
Manufacturer:
Renesas
Package:
6-CLCC
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock® NG Series IDT8N3SV75FC 25MHz 6-CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
8N3SV75FC-0025CDI Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 6-CLCC
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • FemtoClock® NG
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • VCXO
  • Voltage - Supply
  • 2.375V~2.625V
  • Frequency
  • 25MHz
  • Parameter
  • Base Part Number
  • IDT8N3SV75FC
  • Current - Supply
  • 120mA
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 8N3SV75FC-0025CDI.
8N3SV75FC-0025CDI Overview
It is enclosed in the 6-CLCC packaging along with the digital timer. In this case, the frequency of the programmable timer is set to 25MHz.It is used to pack in Tray case. The recommended mounting type is Surface Mount.2.375V~2.625V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 120mA. The FemtoClock® NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N3SV75FC.
8N3SV75FC-0025CDI Features
Operate frequency at 25MHz
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:120mA