Renesas 8N3QV01KG-1105CDI
Renesas 8N3QV01KG-1105CDI
Renesas 8N3QV01KG-1105CDI
Manufacturer No:
8N3QV01KG-1105CDI
Manufacturer:
Renesas
Package:
CLCC
Description:
LVPECL Programmable Timers 110MHz CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
8N3QV01KG-1105CDI Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • CLCC
  • Number of Pins
  • 10
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2007
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • HTS Code
  • Frequency
  • 110MHz
  • Type
  • Parameter
  • Frequency Stability
  • 20 ppm
  • Operating Supply Voltage
  • 3.3V
  • Operating Supply Current
  • 150mA
  • Oscillator Type
  • LVPECL
  • Frequency Tolerance
  • 0.001%
  • Radiation Hardening
  • No
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 8N3QV01KG-1105CDI.
8N3QV01KG-1105CDI Overview
In the packaging with the CLCC, there is a programmable timer enclosed in the package. In this case, the programmable timer's frequency is set to 110MHz.It is used to pack in Bulk case. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 150mA voltage. The minimum operating temperature of the chip must not be lower than -40°C. It's best to use the timer clock when the temperature is below 85°C. The types of oscillator includes LVPECL. The timer clock contains 10 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The digital timer has a frequency tolerance value of 0.001%.
8N3QV01KG-1105CDI Features
Operate frequency at 110MHz
Package / Case: Bulk
Max Operating temperature at -40°C