Renesas 8N3DV85KC-0100CDI8
Renesas 8N3DV85KC-0100CDI8
Renesas 8N3DV85KC-0100CDI8
Manufacturer No:
8N3DV85KC-0100CDI8
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock® NG Series IDT8N3DV85KC 100MHz 195.3125MHz 6-CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
8N3DV85KC-0100CDI8 Information
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Voltage - Supply
  • 3.135V~3.465V
  • Frequency
  • 100MHz 195.3125MHz
  • Parameter
  • Base Part Number
  • IDT8N3DV85KC
  • Current - Supply
  • 130mA
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 8N3DV85KC-0100CDI8.
8N3DV85KC-0100CDI8 Overview
6-CLCC comes in a package with the timer clock. [0] is the frequency of the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. There is no recommended mounting type other than Surface Mount.It is possible to supply a voltage of 3.135V~3.465V to the programmable timer.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 130mA. The FemtoClock® NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N3DV85KC.
8N3DV85KC-0100CDI8 Features
Operate frequency at 100MHz 195.3125MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:130mA