Renesas 8N3DV85BC-0075CDI8
Renesas 8N3DV85BC-0075CDI8
Renesas 8N3DV85BC-0075CDI8
Manufacturer No:
8N3DV85BC-0075CDI8
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock® NG Series IDT8N3DV85BC 150MHz 75MHz 6-CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
8N3DV85BC-0075CDI8 Information
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Voltage - Supply
  • 2.375V~2.625V
  • Frequency
  • 150MHz 75MHz
  • Parameter
  • Base Part Number
  • IDT8N3DV85BC
  • Current - Supply
  • 120mA
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 8N3DV85BC-0075CDI8.
8N3DV85BC-0075CDI8 Overview
It is enclosed in the 6-CLCC packaging along with the digital timer. In this case, the frequency of the programmable timer is set to 150MHz 75MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. The recommended mounting type is Surface Mount.2.375V~2.625V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 120mA. The FemtoClock® NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N3DV85BC.
8N3DV85BC-0075CDI8 Features
Operate frequency at 150MHz 75MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply?120mA