Renesas 8N3DV85AC-0075CDI
Renesas 8N3DV85AC-0075CDI
Renesas 8N3DV85AC-0075CDI
Manufacturer No:
8N3DV85AC-0075CDI
Manufacturer:
Renesas
Package:
6-CLCC
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock® NG Series IDT8N3DV85AC 150MHz 75MHz 6-CLCC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
8N3DV85AC-0075CDI Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 6-CLCC
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • FemtoClock® NG
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • VCXO
  • Voltage - Supply
  • 3.135V~3.465V
  • Frequency
  • 150MHz 75MHz
  • Parameter
  • Base Part Number
  • IDT8N3DV85AC
  • Current - Supply
  • 130mA
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 8N3DV85AC-0075CDI.
8N3DV85AC-0075CDI Overview
There is a 6-CLCC that comes with the timer clock, which is enclosed in the packaging. Frequency 150MHz 75MHz is set on the programmable timer.It is used to pack in Tray case. Type Surface Mount mounting is recommended.Using the programmable timer, a voltage of 3.135V~3.465V can be supplied.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 130mA. The FemtoClock® NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N3DV85AC.
8N3DV85AC-0075CDI Features
Operate frequency at 150MHz 75MHz
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply?130mA