Renesas 79RC32K438-266BBGI
Renesas 79RC32K438-266BBGI
Renesas 79RC32K438-266BBGI
Manufacturer No:
79RC32K438-266BBGI
Manufacturer:
Renesas
Package:
BGA
Description:
Microprocessor 416-Pin 266MHz BGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
79RC32K438-266BBGI Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • BGA
  • Number of Pins
  • 416
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 1999
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Technology
  • CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Frequency
  • 266MHz
  • Pin Count
  • 416
  • Operating Supply Voltage
  • 1.3V
  • Max Supply Voltage
  • 1.4V
  • Min Supply Voltage
  • 1.2V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
  • MICROPROCESSOR, RISC
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 79RC32K438-266BBGI.
79RC32K438-266BBGI Overview
Since the microprocessor is packed in BGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Bulk. It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. A CPU operates at a frequency of 266MHz. Detailed functions for 416 pins can be found in the datasheets. For data transfer, there is 32b bandwidth available. Temperatures above 85°C should not be used with the microprocessor. Injection of 416 pins into the body of the embedded microprocessor is carried out. A 1-core CPU is used here. There are many applications for this CPU, since it is Surface Mount mounted. CPU frequency should reach 266MHz. In this case, 1.3V is the starting point. Users should not supply the embedded microprocessor with voltages higher than 1.4V in normalcircumstances. CPU microprocessors should be fed with 1.2V voltage.