MURATA 78250MC-R
MURATA 78250MC-R
MURATA 78250MC-R
Manufacturer No:
78250MC-R
Manufacturer:
MURATA
Package:
DIP
Description:
XFRMR MAX250 1.5KVDC 2.5 MH SMD
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
78250MC-R Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Murata Power Solutions Inc.
  • Series
  • Package
  • Tape & Reel (TR),Digi-Reel®,Cut Tape (CT)
  • Product Status
  • Not For New Designs
  • Inductance
  • 2 mH
  • For Use With/Related Products
  • MAX250/MAX251
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Size / Dimension
  • 0.354" L x 0.375" W (9.00mm x 9.52mm)
  • Height - Seated (Max)
  • 0.250" (6.35mm)