ST 74V2T126STR
ST 74V2T126STR
ST 74V2T126STR
Manufacturer No:
74V2T126STR
Manufacturer:
ST
Package:
SOT-23-8
Description:
DUAL Buffer, Non-Inverting 4.5V~5.5V 3-State Buffers 74V Series 74V2T126 8 Pins 1 Bit per Element 8mA 8mA SOT-23-8
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
74V2T126STR Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOT-23-8
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -55°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 74V
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 8
  • Termination
  • SMD/SMT
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for ST 74V2T126STR.
74V2T126STR Overview
Using a neat SOT-23-8 package, it works well. There is an external packaging option available for this voltage buffer. The bus transceiver is available in a Surface Mount mount design. Typical Buffer, Non-Inverting logic circuits see a broad range of applications. Network transceivers such as this are fed with a supply voltage of 4.5V~5.5V when they are powered on. A logical driver like this is qualified to operate in a temperature range of -55°C~125°C TA. Its output current is 8mA 8mA in the high and low logic states. Currently, bus transceiver supports 3-State outputs. 74V series network transceivers belong to this group. A logic device such as this has 8 terminations with different functions. Supply voltage is 5V. Family 74V includes the buffer IC . There are 8 pins set with the electric component. Surface Mount applications are possible with digital buffer. The connector has 8 pins. A total of 2 ports are available on this bus transceiver. Each element in the network transceiver contains 1 bits. To find other related electronic parts, search 74V2T126. As a matter of fact, it is a type of Bus Driver/Transceivers. A quiescent electronic part uses 1μA. It is recommended to use a power supply that has 5V volts. The TAPE AND REEL package is generally sold. This electronic part should be operated safely and steadily in a circuit by applying 5V supply voltage. 2 channels ensure high-quality communication with this logic IC. In terms of output, it is capable of generating 3 signals simultaneously. A ENABLE HIGH-control voltage buffer starts up.