NXP 74LVC1G125GW
NXP 74LVC1G125GW
Manufacturer No:
74LVC1G125GW
Manufacturer:
NXP
Package:
1.25 MM, PLASTIC, MO-203, SC-88A, SOT353-1, TSSOP-5
Description:
Description: IC LVC/LCX/Z SERIES, 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO5, 1.25 MM, PLASTIC, MO-203, SC-88A, SOT353-1, TSSOP-5, Bus Driver/Transceiver
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
74LVC1G125GW Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Transferred
  • Ihs Manufacturer
  • NXP SEMICONDUCTORS
  • Part Package Code
  • TSSOT
  • Package Description
  • Pin Count
  • 5
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Type
  • Parameter
  • Control Type
  • ENABLE LOW
  • Family
  • LVC/LCX/Z
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G5
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Length
  • 2.05 mm
  • Load Capacitance (CL)
  • 50 pF
  • Logic IC Type
  • BUS DRIVER
  • Max I(ol)
  • 0.024 A