ONSEMI 74F543SCX
ONSEMI 74F543SCX
ONSEMI 74F543SCX
Manufacturer No:
74F543SCX
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
Transceiver, Non-Inverting 4.5V~5.5V 3-State Buffers 74F Series 74F543 8 Bit per Element 3mA 24mA; 3mA 64mA 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
74F543SCX Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 24
  • Supplier Device Package
  • 24-SOP
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 74F
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Voltage - Supply
  • 4.5V~5.5V
  • Base Part Number
  • 74F543
  • Output Type
  • 3-State
  • Operating Supply Voltage
  • 5V
  • Number of Elements
  • 1
  • Polarity
  • Non-Inverting
  • Number of Channels
  • 8
  • Number of Circuits
  • 8
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI 74F543SCX.
74F543SCX Overview
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages are used to implement buffer. It is packaged in the Tape & Reel (TR) external packaging type for this voltage buffer. This digital buffer is available in the Surface Mount mount. There are a variety of applications for Transceiver, Non-Inverting logic integrated circuits. The logic IC is powered by 4.5V~5.5V. An ambient temperature of 0°C~70°C TA is suitable for this logical driver. There is a 3mA 24mA; 3mA 64mA output current in the high and low logic states. 3-State outputs are supported. Transceiver uses all 1 elements. This is a network transceiver from the 74F series. There are Surface Mount applications for it. There are 24 pins on it. Each element is represented by 8 bits. 74F543 has other related electronic components that you can search for. Users should apply 5V supply voltage to the lectronic component in order to run it safely and reliably in a circuit. There are 8 efficient bits in the package that make up the network transceiver. Logic ICs with 8 channels provide high-quality communication. Under 0°C, it can operate. The ambient temperature should not exceed 70°C. Low-level mode outputs 15mA by default. High-level output mode allows 64mA of current to flow through the electronic component. In order for this electrical component to work properly, it should be operated at a voltage of at least 4.5V. It is rated 5.5V for maximum supply voltage. As far as the supplier device package of this electronic component is concerned, it would be 24-SOP. 8 circuits are responsible for its fundamental operation.
74F543SCX Features
High Level Output: 15mA
Low Level Output: 64mA