ONSEMI 74F257APC
ONSEMI 74F257APC
ONSEMI 74F257APC
Manufacturer No:
74F257APC
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F257 Signal switch 74F Series 4 Outputs Min 4.5V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
74F257APC Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
  • 16
  • Supplier Device Package
  • 16-PDIP
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • 74F
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Multiplexer
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Voltage - Supply
  • 4.5V~5.5V
  • Base Part Number
  • 74F257
  • Number of Outputs
  • 4
  • Operating Supply Voltage
  • 5V
  • Circuit
  • 4 x 2:1
  • Polarity
  • Non-Inverting
  • Number of Circuits
  • 4
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI 74F257APC.
74F257APC Overview
As a means of saving space, digital switch is provided in the 16-DIP (0.300, 7.62mm).Tube represents its packaging.For mounting, digital switch ic uses the method Through Hole.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.A temperature of 0°C~70°C will not leave the turn signal swturn signal switchch susceptible to external influences.With a supply voltage of 4.5V~5.5V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.Several applications are possible for 74F series multiplexers.The base part number is 74F257, so you can find its logic switch related parts using that number.This supply type employs Single.A total of 16 pins are configured on this board.The multiplexer ic is mounted in the direction of Through Hole.There are 4 bits in signal multiplexer.For the turn signal switch's operation, there are 4 outputs.It consumes 15mA current of multiplexer ic without external influences.If the supply voltage is 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.The multiplexer is equipped with 8 inputs.As a voltage level input, the multiplexers have 2 lines.As the signal source, there are 3 output lines.In this case, operating this signal switch at 70°C is acceptable.Keeping the temperature of the multiplexer at 0°C is the minimum operating temperature.Device specifications specify 5.5V as the maximum supply voltage for the signal switches.Typical device specifications specify a voltage supply of 4.5V for the digital swith.The digitalswitch relies on 4 circuits to function normally.
74F257APC Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V