Rochester 74F04SJX
Rochester 74F04SJX
Rochester 74F04SJX
Manufacturer No:
74F04SJX
Manufacturer:
Rochester
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
10.2mm mm Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Tue, May 12 - Wed, May 13, 2026
74F04SJX Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 74F
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 14
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • HTS Code
  • Technology
  • TTL
  • Voltage - Supply
  • 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 6
  • Supply Voltage
  • 5V
Download datasheets and manufacturer documentation for Rochester 74F04SJX.
74F04SJX Overview
As the part is packed in 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width), international shipping is convenient. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). This logic works according to the Inverter principle. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 4.5V~5.5V. Operating temperature extended to 0°C~70°C. It is mounted in position Surface Mount. 1mA 20mA is the output current's high and low states. 74F is its series number. Total terminations are 14. Users will benefit significantly from 6 functions in this part. There is a chip like this in F/FAST. The part body receives 14 pins. Inputs for the part are set to 1. There are 6 circuits in this device. The device must be supplied with a minimum voltage of 4.5V. When 5.5V is reached, the maximum supply voltage (Vsup) is reached.
74F04SJX Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C