Renesas 72403L35SO8
Renesas 72403L35SO8
Renesas 72403L35SO8
Manufacturer No:
72403L35SO8
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
16 Terminations 5V 16 Pin FIFO memory IC 20 ns Min 4.5V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
72403L35SO8 Information
  • Type
  • Parameter
  • Contact Plating
  • Lead, Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Number of Pins
  • 16
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 16
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • FALL THRU 34NS
  • HTS Code
  • Subcategory
  • FIFOs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 72403L35SO8.
72403L35SO8 Overview
SOIC is a package that contains FIFO memory chip.A Surface Mount mounting method is recommended.When the supply voltage is 5V , high efficiency is possible.I found that it has 16 terminations in FIFO means.These are the 16 pins for operation.For its operation, 35mA is the maximum current required.A 5V supply voltage will ensure FIFO's maximum efficiency.Keeping the temperature at 0°C degrees Celsius ensures its reliability.By operating at 70°C degrees Celsius, this FIFO products is able to maintain a stable operation.In FIFOs , this gadget is self-contained.In this part, the memory type is OTHER FIFO .In some cases, FIFO operates at a very low supply voltage, such as 4.5V V.A maximum supply voltage of 5.5V volts can be handled by the FIFO memory chip.As a result, it contains a total of 16 pins.In normal circumstances, the component has 5V power supplies.This gadget can also generate FALL THRU 34NS .There is 35MHz frequency set for the clock of the FIFO memory IC.
72403L35SO8 Features
FIFOs category
Clock frequency of 35MHz