Renesas 72403L25P
Renesas 72403L25P
Renesas 72403L25P
Manufacturer No:
72403L25P
Manufacturer:
Renesas
Package:
PDIP
Description:
16 Terminations 5V 16 Pin FIFO memory IC 34 ns Min 4.5V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
72403L25P Information
  • Type
  • Parameter
  • Contact Plating
  • Lead, Tin
  • Mount
  • Through Hole
  • Package / Case
  • PDIP
  • Number of Pins
  • 16
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 16
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • FALL THRU 40NS
  • HTS Code
  • Subcategory
  • FIFOs
  • Technology
  • CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 245
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 72403L25P.
72403L25P Overview
You will find FIFO memory chip in the PDIP package.Mounting it in the Through Hole way is recommended.Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency.The number of terminations in FIFO means is 16 .There are 16 pins on the operation pins.Its maximum operating current is 35mA .A voltage of 5V should be used for FIFO's maximum efficiency.During operation, a minimum temperature of 0°C degrees Celsius should be maintained in order to ensure reliability.Its maximum operating temperature of 70°C °C ensures stable operation.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .The IC of the part is of the type OTHER FIFO .There is a possibility that FIFO may operate at a very low supply voltage, such as 4.5V V.A maximum supply voltage of 5.5V V can be handled by this FIFO memory chip.Approximately 16 pins are attached to it.A component normally has 5V power supplies attached to it.It is also possible to generate FALL THRU 40NS by using this FIFO memory.A clock on the FIFO memory IC runs at a frequency of 25MHz .
72403L25P Features
FIFOs category
Clock frequency of 25MHz