Renesas 72401L10SO8
Renesas 72401L10SO8
Renesas 72401L10SO8
Manufacturer No:
72401L10SO8
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
16 Terminations 5V 16 Pin FIFO memory IC 55 ns Min 4.5V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
72401L10SO8 Information
  • Type
  • Parameter
  • Contact Plating
  • Lead, Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Number of Pins
  • 16
  • Packaging
  • Tape & Reel
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 16
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • FALL THRU 65NS
  • HTS Code
  • Subcategory
  • FIFOs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 72401L10SO8.
72401L10SO8 Overview
FIFO memory chip can be found in the SOIC package.There is a case Tape & Reel in which it is packaged.Mounting it Surface Mount is recommended.A supply voltage of 5V is capable of producing high efficiency.16 terminations are contained in FIFO means.16 pins are used for operation.FIFO design requires 35mA amps of current to operate.Set the supply voltage to 5V to ensure FIFO's maximum efficiency.FIFO operates at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliabilFIFOy.70°C °C is the memory logic's maximum operating temperature that allows stable operation.A self-contained gadget is contained within FIFOs .This part has a memory type of OTHER FIFO .Typically, FIFO would work at 4.5V volts, but it may also work at higher voltages.A maximum voltage of 5.5V volts can be applied to FIFO memory.It consists of a total of 16 pins.Normally, 5V power supplies are owned by the component.It is also possible to generate FALL THRU 65NS with the use of this FIFO memory.This FIFO memory IC operates at a frequency of 10MHz .
72401L10SO8 Features
FIFOs category
Clock frequency of 10MHz