Renesas 71V67603S166PFGI
Renesas 71V67603S166PFGI
Renesas 71V67603S166PFGI
Manufacturer No:
71V67603S166PFGI
Package:
TQFP
Description:
Surface Mount 100 Pin Memory IC 9 Mb kb 20mm mm 36b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
71V67603S166PFGI Information
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Weight
  • 657.000198mg
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Number of Terminations
  • 100
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • PIPELINED ARCHITECTURE
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 71V67603S166PFGI.
71V67603S166PFGI Overview
As far as its memory type goes, it falls into the RAM, SDR, SRAM category. TQFP case encloses it. There is 1.1MB of memory on the chip. There are 100 terminations on the chip. There are 1 functions supported by this part as part of the comprehensive working process. The memory device is designed to be supplied with an 3.3V volt power supply in order to operate properly. In this ic memory chip, there is an 100-pin package that encloses the device. It is worth noting that this memory device has 100 pins, which indicates it has 100 memory locations. This memory chip has an operating supply voltage of 3.3V. As a result of the Surface Mount mounting configuration, this chip is designed to be straightforward, high-efficiency, and easy to install. Despite all its benefits, this memory chip also offers PIPELINED ARCHITECTURE for improved system performance. Using 1 ports, a single memory address can be read and/or written. Memory ics must operate at a temperature of at least -40°C. Temperatures over 85°C°C are not recommended. If this part is to be used, the minimum supply voltage should not be less than 3.135V volts. The operating voltage of the memory ics shall not exceed 3.465V. There is an 166MHz frequency with which this memory chip processes data. Maximum current is 340mA . In this Memory chip, the maximum frequency is 166MHz.
71V67603S166PFGI Features
Package / Case: TQFP
100 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V
Additional Feature:PIPELINED ARCHITECTURE
Freguency at 166MHz
166MHz terminals