Renesas 71V67603S133PFGI8
Renesas 71V67603S133PFGI8
Renesas 71V67603S133PFGI8
Manufacturer No:
71V67603S133PFGI8
Package:
TQFP
Description:
Surface Mount 100 Pin Memory IC 9 Mb kb 20mm mm 280mA mA 36b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
71V67603S133PFGI8 Information
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Weight
  • 657.000198mg
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Number of Terminations
  • 100
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • PIPELINED ARCHITECTURE
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 71V67603S133PFGI8.
71V67603S133PFGI8 Overview
As far as memory types are concerned, RAM, SDR, SRAM is considered to be its memory type. In the case of TQFP, it is embedded within the case. A memory chip with a capacity of 1.1MB is used on this device. On the chip, there are 100 terminations that are planted. The part supports at least 1 functions to ensure a comprehensive working process. In order to function properly, this ic memory chip should be powered by a voltage of 3.3V. The memory device has an 100-pin package, which encloses it in a small package. I have noticed that the memory device has 100 pins, which indicates that it has 100 locations in the memory. According to the datasheet, this memory chip operates at an operating voltage of 3.3V. In this chip, the Surface Mount mounting method is used, a straightforward, high-efficiency mounting method. In terms of its nominal supply current, this memory component has a rating of 280mA. The memory chip also offers PIPELINED ARCHITECTURE to level up system performance despite its merits. The memory chip has 1 ports for granting read/write access to one memory address. There are I/O ports on this memory ics that have COMMON-bit memory mapping. Temperatures below -40°C should not be used with this memory ics. It is recommended that operation of the part be restricted to temperatures not exceeding 85°C, otherwise damage to the part may occur as a result of overheating. In most cases, this memory ics is regarded as being a type of SRAMs. It is recommended that this part be supplied with at least 3.135V volts. The operating voltage shall not exceed 3.465V. A ic memory chip like this one processes data at a frequency of 133MHz bits per second. The maximum current it can run at is 280mA. A memory chip of this type can operate at a maximum frequency of 133MHz.
71V67603S133PFGI8 Features
Package / Case: TQFP
100 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V
Additional Feature:PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 133MHz
133MHz terminals