Renesas 71V65603S133BQI
Renesas 71V65603S133BQI
Renesas 71V65603S133BQI
Manufacturer No:
71V65603S133BQI
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC 9 Mb kb 15mm mm 320mA mA 36b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
71V65603S133BQI Information
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 165
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Number of Terminations
  • 165
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • BURST COUNTER
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3.3V
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 71V65603S133BQI.
71V65603S133BQI Overview
As far as its memory type goes, it falls into the RAM, SDR, SRAM category. There is 1.1MB of memory on the chip. There are 165 terminations on the chip. There are 1 functions supported by this part as part of the comprehensive working process. The memory device is designed to be supplied with an 3.3V volt power supply in order to operate properly. In this ic memory chip, there is an 165-pin package that encloses the device. It is worth noting that this memory device has 165 pins, which indicates it has 165 memory locations. This memory chip has an operating supply voltage of 3.3V. As a result of the Surface Mount mounting configuration, this chip is designed to be straightforward, high-efficiency, and easy to install. As far as the nominal supply current of this memory component is concerned, it is rated at 320mA. Despite all its benefits, this memory chip also offers BURST COUNTER for improved system performance. Using 1 ports, a single memory address can be read and/or written. A memory map of COMMON bits has been added to the I/O port addresses of this device. Memory ics must operate at a temperature of at least -40°C. Temperatures over 85°C°C are not recommended. There is a common misconception that this component is a type of SRAMs. If this part is to be used, the minimum supply voltage should not be less than 3.135V volts. The operating voltage of the memory ics shall not exceed 3.465V. There is an 133MHz frequency with which this memory chip processes data. In this Memory chip, the maximum frequency is 133MHz.
71V65603S133BQI Features
165 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V
Additional Feature:BURST COUNTER
I/O Type: COMMON
Freguency at 133MHz
133MHz terminals