Renesas 71V35761S200BGI
Renesas 71V35761S200BGI
Renesas 71V35761S200BGI
Manufacturer No:
71V35761S200BGI
Package:
BGA
Description:
119 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 14mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
71V35761S200BGI Information
  • Package / Case
  • BGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 119
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • Number of Terminations
  • 119
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Frequency
  • 200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 20
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 71V35761S200BGI.
71V35761S200BGI Overview
There is a memory type RAM, SRAM for this type of device. The file is embedded in a BGA case. The chip contains 119 terminations. As many as 1 functions are supported for comprehensive working. An 3.3V supply is required for this ic memory chip to operate properly. A package of 119 pins is used to protect this memory device. The memory device has 119 pins, which means that it has 119 memory locations, which indicates it is an 119-bit device. This memory runs on an 3.3V operating supply voltage. Each memory address is accessed by one of 1 ports on this chip. There must be at least an -40°C operating temperature for this device. The part should not be operated at temperatures above 85°C degrees Celsius as otherwise, the part may be damaged due to the excessive amount of heat. As a result of the frequency of this memory chip, data can be processed at a rate of 200MHz.
71V35761S200BGI Features
Package / Case: BGA
119 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V
Freguency at 200MHz
200MHz terminals