Renesas 71V2556SA100BGGI
Renesas 71V2556SA100BGGI
Renesas 71V2556SA100BGGI
Manufacturer No:
71V2556SA100BGGI
Manufacturer:
Renesas
Package:
BGA
Description:
Surface Mount 119 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 14mm mm 260mA mA 36b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
71V2556SA100BGGI Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 7 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • BGA
  • Number of Pins
  • 119
  • Published
  • 2011
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 119
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • PIPELINED ARCHITECTURE
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 71V2556SA100BGGI.
71V2556SA100BGGI Overview
There is a RAM, SRAM memory type associated with this device. There is a BGA case embedded in it. The chip is terminated with 119 terminations. In total, this part supports 1 functions. Memory devices such as this one are designed to be powered by 3.3V and should be used as such. There are 119 pins on the package of the memory device. A memory device with 119 pins means that it contains 119 memory locations, indicating that it has 119 pins. This memory's operating supply voltage is 3.3V. Using Surface Mount mounting, this chip offers straightforward and high-efficiency mounting. It is rated for a nominal supply current of 260mA for this memory component. Despite all the merits of this chip, it also has PIPELINED ARCHITECTURE to boost system performance. This memory chip has 1 ports for accessing one memory address via read or write. There are COMMON-bit addresses mapped into the memory for I/O ports on this device. This device must not operate below -40°C . Ideally, this memory ics should be operated at a temperature of no more than 85°C°C. SRAMs-types are usually considered to be this component. In order for this part to work properly, there must be a minimum voltage supply of 3.135V volts. Its operating voltage shall not exceed 3.465V. There is a frequency of 100MHz for the data to be processed on this memory chip.
71V2556SA100BGGI Features
Package / Case: BGA
119 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V
Additional Feature:PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 100MHz
100MHz terminals