Renesas 71T75602S100BGG8
Renesas 71T75602S100BGG8
Renesas 71T75602S100BGG8
Manufacturer No:
71T75602S100BGG8
Manufacturer:
Renesas
Package:
BGA
Description:
Surface Mount 119 Pin Memory IC 18 Mb kb 14mm mm 175mA mA 36b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
71T75602S100BGG8 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • BGA
  • Number of Pins
  • 119
  • Published
  • 2012
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 119
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • PIPELINED ARCHITECTURE
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 71T75602S100BGG8.
71T75602S100BGG8 Overview
RAM, SDR, SRAM is the type of memory it has. The BGA case contains it. The chip has an 2.3MB memory. The chip has 119 terminations. For a comprehensive working procedure, this part supports as many as 1 functions. In order to operate this memory device, it must be supplied with 2.5V of power. The memory device is enclosed in a package with an 119-pin connector. There are 119 pins on this memory device, which indicates it has 119 memory locations in it. A voltage of 2.5V is noted as the operating supply voltage for this memory. In this chip, Surface Mount mounting is used, a straightforward, high-efficiency mounting method. In terms of its nominal supply current, this memory component is rated at 175mA. Despite all its merits, this chip also features PIPELINED ARCHITECTURE to boost system performance. A memory address is accessed through 1 ports on this chip. I/O port addresses on this device are mapped to memory addresses of COMMON bits. This device must operate at a minimum temperature of 0°C. Temperatures no higher than 70°C degrees Celsius are recommended for operation. It is usually considered a type of SRAMs component. It is recommended that the minimum supply voltage for this part be no less than 2.375V. Ideally, this part should be supplied with a voltage of at least 2.625V. Data is processed by this memory ics at a frequency of 100MHz. This Memory chip has a maximum frequency of 100MHz.
71T75602S100BGG8 Features
Package / Case: BGA
119 Pins
Operating Supply Voltage:2.5V
Additional Feature:PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 100MHz
100MHz terminals