Renesas 7140SA55PF8
Renesas 7140SA55PF8
Renesas 7140SA55PF8
Manufacturer No:
7140SA55PF8
Manufacturer:
Renesas
Package:
TQFP
Description:
5V V Surface Mount 64 Pin Memory IC 8 kb kb 14mm mm 155mA mA 8b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
7140SA55PF8 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 7 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TQFP
  • Number of Pins
  • 64
  • Packaging
  • Tape & Reel
  • Published
  • 2013
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 64
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 7140SA55PF8.
7140SA55PF8 Overview
A RAM, SRAM-type memory can be classified as the memory type of this device. In addition, memory ics is available in a Tape & Reel case as well. Embedded in the TQFP case, memory ics is a single file. A total of 64 terminations have been planted on the chip. The comprehensive working procedure of this part involves 1 functions. In order to power this memory device, 5V will be necessary. A 64-pin package containing this memory device is used to house this device. The memory device in question has 64 pins, thus indicating that it has 64 memory locations that can be accessed. There is a note indicating that this memory chip operates at an 5V volt supply voltage. The memory chip utilizes a straightforward, high-efficiency mounting method, Surface Mount mounting. There is a nominal supply current rating of 155mA for this memory component. 2 ports allow read/write access to one memory address in this chip. As for power supplies, this memory chip requires just 5V . As part of the design, the I/O port addresses are mapped into the memory using an COMMON-bit number. There must not be a minimum operating temperature of less than 0°C for this device. A temperature of no more than 70°C centigrade is recommended for the component to be operated, otherwise, damage might be inflicted on the component. Usually, this memory ics falls under the SRAMs component category. Ideally, this part should be supplied with a voltage of at least 4.5V. An operating voltage of no more than 5.5V is required.
7140SA55PF8 Features
Package / Case: TQFP
64 Pins
Operating Supply Voltage:5V