Renesas 71321SA45J
Renesas 71321SA45J
Renesas 71321SA45J
Manufacturer No:
71321SA45J
Manufacturer:
Renesas
Package:
PLCC
Description:
5V V Surface Mount 52 Pin Memory IC 16 kb kb 19mm mm 8b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
71321SA45J Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 7 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • PLCC
  • Number of Pins
  • 52
  • Published
  • 2008
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 52
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Additional Feature
  • INTERRUPT FLAG; ARBITER
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 71321SA45J.
71321SA45J Overview
RAM, SDR, SRAM is its memory type. As you can see, it is embedded in PLCC case. There is an 2kB memory capacity on the chip. As you can see from the diagram, the chip is planted with 52 terminations. In total, 1 functions are supported by this part. The memory device designed for this application has been designed to be powered by an 5V power supply. It is encased in an 52-pin package that contains this ic memory chip. It has 52 pins indicating it has 52 memory locations. It is noted that the operating supply voltage of this memory is 5V. Chips such as this one are mounted using Surface Mount mounting, a straightforward method of mounting that is effective. While this memory chip features many merits, it also offers INTERRUPT FLAG; ARBITER for improving system performance. An address can be read and/or written to one memory address using 2 ports on the chip. This memory chip requires a mere 5V of power. In addition to this device, there are COMMON-bit memory mapped I/O port addresses on this device. A minimum operating temperature of 0°C must be met by this device. As a general rule, memory ics is recommended that the product be operated at temperatures no higher than 70°Cc, otherwise, damage could be done to it. This memory ics is capable of operating with an input current of 0.19mA at max. Generally, this component is considered a type of SRAMs. This memory ics requires a minimum voltage of 4.5V. In order for it to operate properly, its voltage should not exceed 5.5V.
71321SA45J Features
Package / Case: PLCC
52 Pins
Operating Supply Voltage:5V