Renesas 71256L55DB
Renesas 71256L55DB
Renesas 71256L55DB
Manufacturer No:
71256L55DB
Manufacturer:
Renesas
Package:
CDIP
Description:
5V V Through Hole 28 Pin Memory IC 256 kb kb 37.2mm mm 115mA mA 8b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
71256L55DB Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Package / Case
  • CDIP
  • Number of Pins
  • 28
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2011
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 28
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 71256L55DB.
71256L55DB Overview
RAM, SRAM - Asynchronous is the type of memory it has. There is a Bulk case available. The CDIP case contains it. The chip has 28 terminations. For a comprehensive working procedure, this part supports as many as 1 functions. In order to operate this memory device, it must be supplied with 5V of power. The memory device is enclosed in a package with an 28-pin connector. There are 28 pins on this memory device, which indicates it has 28 memory locations in it. A voltage of 5V is noted as the operating supply voltage for this memory. In this chip, Through Hole mounting is used, a straightforward, high-efficiency mounting method. In terms of its nominal supply current, this memory component is rated at 115mA. A memory address is accessed through 1 ports on this chip. When it comes to power supplies, this memory chip only requires 5V . I/O port addresses on this device are mapped to memory addresses of COMMON bits. This device must operate at a minimum temperature of -55°C. Temperatures no higher than 125°C degrees Celsius are recommended for operation. It is usually considered a type of SRAMs component. It is recommended that the minimum supply voltage for this part be no less than 4.5V. Ideally, this part should be supplied with a voltage of at least 5.5V.
71256L55DB Features
Package / Case: CDIP
28 Pins
Operating Supply Voltage:5V